Tadż Mahal

Pokryty w całości błyszczącym białym marmurem Tadź Mahal (Plac Koronny) reprezentuje piękno architektury mongolskiej. Zbudowano go na życzenie cesarza Śahdxahana w hołdzie dla jego ukochanej zony Mumtaz Mahal. Według legendy przed śmiercią zobowiązała ona męża do spełnienia jej 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budowle , który będzie ją upamiętniał po śmierci. Grobowiec ten budowany był przez 22 lata. Uczestniczyło w tym 20000 robotników. O budowli tej mówi się że została zaprojektowana przez gigantów a wykończona przez jubilerów. Grobowiec wzniesiony jest na wysokiej kwadratowej platformie z czerwonego piaskowca o boku długości 57 m, zakończonej  minetami o wysokości 47 m. Taki układ podkreśla proporcje kopuły składającej się z dwóch czasz. Ta wewnętrzna ma 24 m wysokości oraz 18 m średnicy a jej podłużny kształt wywodzi się z architektury perskiej. Ośmioboczna sale obiega korytarz. Budynek ma ciekawy cebulasty kształt.  Posiada wieżyczki na skrzydłach, natomiast jego środkowa a zarazem  najbardziej okazała kopuła liczy sobie aż 24,5 metra wysokości i 17,7 metra średnicy.Elewacja jest raczej purystyczna i skromnie dekorowana. Światło do wnętrza wpada jedynie przez delikatne marmurowe ażury przesłon. W krypcie pod budynkiem spoczywają szczątki cesarza oraz jego ukochanej zony. Tadź Mahal nie wznosi się na środku ogrodu zgodnie z obowiązująca wtedy konwencją e na jego końcu w głębi długiej sadzawki, natomiast jego tylna elewacja zwrócona jest ku rzece. Podania mówią iż właśnie cesarz wyznaczył to miejsce planując budowę bliźniaczego grobowca tym razem z czarnego marmuru po przeciwnym brzegu rzeki.Dzisiaj budowla ta uznawana jest za najwybitniejsze  dzieło całej indyjskiej architektury oraz znana na całym świecie. W Indiach natomiast Tadż Mahal uznawany jest za świętość narodową i narodowe dzieło sztuki.


3 Comments

  1. Sebastian

    Być w Indiach nie zobaczyć tego obiektu to wielkie przeoczenie. To miejsce tak bardzo różni się od zwykłych Indii, a z drugiej strony jest tak do nich podobne. Różne ze względu na ogólny porządek i dbałość o detal. Podobne ze względu na symbolikę i przepych jeśli chodzi o aranżację. Polecam wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę do Indii. Tadż Maral to obowiązkowy przystanek takiej wycieczki

  2. Ten budynek to chyba podstawa do zobaczenia w Indiach. Nie wyobrażam sobie podróży tam i nie zatrzymanie się na dłużej tam. Piękne miejsce.

  3. Moim marzeniem jest zobaczyć ten budynek na żywo. Moim postanowieniem noworocznym (prawdopodobnie na więcej niż rok) jest odkładanie pieniędzy. Zbieram na podróż, aby móc spełnić swoje marzenie. Mam nadzieję, że wytrwam :)